„Podatki kojarzą się przede wszystkim z koniecznością ich zapłaty i uciążliwymi kontrolami. Ale podatki to też ulgi i zwolnienia, których podatnicy nie są często świadomi, koncentrując się na rozwoju biznesu”.

Data dodania2011-07-01
PodatekVAT
TematObecność opiekuna w szpitalu bez VAT
Pobierz plik

 

W wyniku zmiany przepisów VAT od 01.01.2011 szpitale mogą mieć wątpliwość co do prawidłowego opodatkowania odpłatnej usługi polegającej na zakwaterowaniu opiekunów towarzyszących dziecku (pacjentowi) w trakcie jego leczenia.

Zgodnie z interpretacją indywidualną wydajną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (2011.04.01), tego rodzaju usługa, świadczona przez szpital kliniczny, nie jest opodatkowana podatkiem VAT, gdyż jej celem jest zapewnienie dziecku objętemu opieką szpitalną lepszego komfortu psychicznego podczas leczenia.

Innymi słowy, powyższa usługa spełnia cel terapeutyczny, ściśle związany z opieką medyczną, który umożliwia stosowanie zwolnienia z VAT.

Organ dodał również, że względu na zmianę przepisów podatkowych, kwalifikacja tejże usługi w PKWiU nie ma znaczenia dla określenia stawki podatku VAT.

 

Pełna treść Interpretacji została zamieszczona pod poniższym linkiem.:

Pełna treść interpretacji

 

***

W przypadku, gdyby byli Państwo zainteresowani zagadnieniami VAT w sektorze medycznym uprzejmie prosimy o kontakt z Bartoszem Małkiewicz (+48 608-353-140).