„Podatki kojarzą się przede wszystkim z koniecznością ich zapłaty i uciążliwymi kontrolami. Ale podatki to też ulgi i zwolnienia, których podatnicy nie są często świadomi, koncentrując się na rozwoju biznesu”.

Data dodania2011-07-01
PodatekVAT
TematProwadzenie przez szpital szkoły rodzenia zwolnione z VAT
Pobierz plik

W wyniku zmian wprowadzonych od 01.01.2011r do przepisów VAT pojawiła się wątpliwość, czy odpłatna usługa świadczona przez szpital, polegająca na prowadzeniu szkoły rodzenia podlega zwolnieniu z podatku VAT.

W opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach tego rodzaju usługa medyczna podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Organ uznał, że ciąża oraz związany z nią poród  wymaga szczególnej opieki zarówno profilaktycznej, jak i medycznej. W praktyce, szkoła rodzenia przyczynia się do zapobieżenia ewentualnym problemom zdrowotnym matki oraz dziecka, przejawiającym się  między innymi w powikłaniach i komplikacjach związanych z ciążą i porodem.

Z tego też powodu, od powyższej usługi nie powinno się płacić podatku VAT.

W interpretacji indywidualnej dodano również, że nie ma znaczenia fakt, iż ciąża wraz z porodem nie jest stanem chorobowym wymagającym leczenia.

Organ podsumowując orzekł, iż wszelkie działania podejmowane w celu zapewnienia bezpiecznego porodu, między innymi:

  • usprawniające ćwiczenia fizyczne przygotowujące do porodu,
  • eliminowanie napięć psychicznych

służą ochronie zdrowia kobiety i dziecka.

 

Pełna treść Interpretacji została zamieszczona pod poniższym linkiem.:

Pełna treść interpretacji

 

 

 

***

W przypadku, gdyby byli Państwo zainteresowani zagadnieniami VAT w sektorze medycznym uprzejmie prosimy o kontakt z Bartoszem Małkiewicz (+48 608-353-140).