„Podatki kojarzą się przede wszystkim z koniecznością ich zapłaty i uciążliwymi kontrolami. Ale podatki to też ulgi i zwolnienia, których podatnicy nie są często świadomi, koncentrując się na rozwoju biznesu”.

Data dodania2011-06-01
Data interpretacji2011-04-22
Dyrektor Izby Skarbowejw Poznaniu
PodatekVAT
TezaCzy usługa w zakresie sterylizacji narzędzi medycznych będzie zwolniona z VAT?

Wprowadzenie zmian w ustawie VAT doprowadziło do pojawienia się licznych wątpliwości przy indywidualnym interpretowaniu przepisów dotyczących tego podatku.

W praktyce szpitale specjalistyczne zadają sobie pytanie czy świadczona przez nie usługa polegająca na sterylizacji narzędzi medycznych jest opodatkowana podatkiem VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydając odpowiednią interpretację indywidualną  stwierdził, iż powyższa usługa podlega opodatkowaniu VAT w przypadku, gdy:

  • jest świadczona dla podmiotów gospodarczych, które nie kwalifikują się do grona zakładów opieki zdrowotnej,
  • jest wykonywana na zewnątrz,
  • zaburza zasadę konkurencyjności,
  • jednym z jej głównych celów jest chęć uzyskania dodatkowego dochodu.

 Warto mieć ponadto na uwadze, że zwolnienie z VAT może przysługiwać dopiero po spełnieniu większej liczby przesłanek, niż tylko świadczenie usług jako szpital specjalistyczny.

Pełna treść Interpretacji została zamieszczona pod poniższym linkiem.:

Pełna treść interpretacji

 

***

W przypadku, gdyby byli Państwo zainteresowani zagadnieniami VAT w sektorze medycznym uprzejmie prosimy o kontakt z Bartoszem Małkiewicz (+48 608-353-140).